Nedávno jsme v redakci obdrželi zajímavý podnět od jednoho z vás, našich čtenářů. Dotaz se týkal jednoho z méně známých kávových originů – Burundi. Mizí káva z této země z nabídek výběrových pražíren v České a Slovenské republice? Nevíme, ale rozhodli jsme se zkusit o tom něco vypátrat. Zeptali jsme se na postřehy a zkušenosti pár povolaných. A díky jejich vstřícným a rychlým odpovědím se můžeme podívat, jak to s kávou z Burundi podle nich je.
Velký potenciál, ale i chudoba a politické problémy
Burundi, africká země, která má podle mnohých v pěstování kávy velký potenciál. Půda i podnebí vytvářejí ideální podmínky a kávovníku se tam daří. Přesto však nepatří mezi stálice v nabídkách pražíren a importérů a ani nevyhrává světové soutěže. Často je spíš považována za raritku nebo kávu do speciální edice. Proč tomu tak je?
Složitá logistika a málo promývacích stanic
Burundi je v nevýhodné pozici z hlediska exportu kávy do zahraničí. Geograficky je uzamčeno mezi Rwandou, Tanzánií a Demokratickou republikou Kongo. Také promývacích stanic je zde pomálu, farmáři musí svou kávu nosit často velmi daleko. Málo promývaček může ve výsledku způsobovat dvě věci – nedostatečnou nebo kolísající kvalitu a monopolizaci exportu.
Pražírna Dos Mundos je na trhu už 8 let. Ještě před dvěma lety měla kávu z Burundi pravidelně v nabídce. Majitel Lukáš Zugar nám prozradil, proč se to změnilo: „V současnosti mají Burundi v nabídce jen ti největší importéři a v podstatě jde stále o ty stejné promývací stanice. Dle diskuzí s menšími importéry jsme došli k názoru, že právě velikost je v Burundi důležitá a na trhu tam vládne schopnost koupit všechno.” Tento monopol promývacích stanic se v brzké době asi nijak výrazně nezmění, „v Burundi nové promývačky téměř nevznikají a tak tam asi není pak konkurence a rodiny mají jen jednu možnost, kam dodávat třešně. To zase nepomáhá kvalitě.”
Počet promývacích stanic se před pár lety snažili zvýšit i manželé Carlsonovi. Založili Long Miles Coffee Project a cílili na kvalitu zpracování a sektor výběrové kávy. Vypadá to ale, že dále nepokračují. „Mali vždy užasne loty, ktoré sa v tej dobe vymykali tradičným chuťovým profilom káv z Burundi. Žiaľ tento importér ukončil svoje pôsobenie, myslím, niekedy v roku 2019 a nám sa už nepodarilo kávu z LMCP kúpiť”, řekl nám Tomáš Novák z Diamond's Roastery.
Edit: Ráda bych upravila nepřesnou informaci. LMCP totiž naštěstí stále pokračují. Dokonce mají nový projekt v Keni a Ugandě. A jejich kafe je stejně vynikající jako dříve.
Nestabilní politicko-ekonomická situace
Důvodem, proč se noví investoři, zejména ti zahraniční, do země moc nehrnou, je určitě také složitá a poměrně nestabilní politická situace. Jak nám osvětlila Alica Bánzska z pražírny Rebelbean, tak během režimu bývalého prezidenta Nkurunzizy uvalila Evropská unie na zemi sankce kvůli jeho diskutabilním praktikám vůči svým konkurentům. Tím se samozřejmě omezily i dovozy kávy. „Neviem si predstaviť, že v takomto politickom zriadení, kde nemáš support a odídu ti odtiaľ ľudia, ktorí s tebou spolupracovali, chceš robiť kafe,” zhodnotila Alica. Musím s ní naprosto souhlasit. Práce s kávou je i tak náročná a nestálá, natož když vám všichni okolo háží klacky pod nohy.
Od roku 2020 se situace pro vstup burundského zboží na evropský trh začala postupně zlepšovat – s nástupem nového prezidenta Évaristeho Ndayishimiya EU postupně finanční restrikce ruší. To by mohlo pomoci ke zlepšení nabídek kávy z Burundi v Evropě.
Potato defekt – káva, co chutná jako brambory
Burundi je také jednou ze zemí, kde se vyskytuje velice specifický kávový problém. Je to tzv. bramborový defekt. Tedy káva, co chutná jako syrové brambory. Naše redaktorka Markét už se o tomto problému zmiňovala ve svém článku.
Tento defekt je bohužel tak protivný, že nedetekované nakažené kávové zrno dokáže zkazit při pražení celou várku. A řada pražíren z něj má, podle mě právem, docela respekt. Tento fakt také často ovlivňuje jejich nákupní rozhodování. Za slovenské Goriffee to potvrdil Erik Šimšík. S tímto defektem má velmi špatné zkušenosti: „Kávu z Burundi momentálne nenakupujeme, nakoľko je v Burundi tak vypuklý problém s potato defektom, že sa nemôžeme spoľahnúť na kvalitu, aj ak vzorky chutili dobre. Stalo sa nám viackrát v minulých rokoch, že značná časť dodanej kávy bola poškodená týmto defektom. Jednoducho, káva z Burundi je "chuťový" risk.”
Jak kvalitní je káva z Burundi?
Řada pražíren se rozchází v názoru na samotnou kvalitu kávy z Burundi. Podle některých je často problém najít kvalitní výběrovou kávu, jiní hodnotí poměr cena/výkon jako dostatečný, nebo dokonce výborný. Z názorů dotázaných pražíren je jasné, že toto kafe je často těžké odhadnout. Určitě záleží, jaké vzorky a ze které promývací stanice se lidem dostanou do rukou a jak často má pražírna "štěstí" na defektní várku. Václav Mareš z pražírny Amáres v Poděbradech to potvrdil: „Burundi vnímáme jako takovou sázku v loterii, buď to bude výhra a bude to skvělé kafe nebo to bude průšvih.” Přesto se kávu z Burundi snaží do své nabídky zařazovat a dopřát ji tak svým zákazníkům.
Burundi vnímáme jako takovou sázku v loterii, buď to bude výhra a bude to skvělé kafe nebo to bude průšvih.
Václav Mareš, Amáres Coffee
Obecně se ale řada pražíren vyjádřila, že nevidí důvod, proč by káva z Burundi měla ze Slovenska a Česka mizet úplně. Možná z pultů zmizí v období mezi sklizněmi a jakmile to jde, zase se do nabídek vrací. Slovenské pražírny COFFEEIN a BLACK ji mají napraženou právě teď a její dostupnost i poměr cena/kvalita hodnotí jako dobrý: „Orientujeme sa hlavne na suché spracovanie…Dlhodobo sa ukázala ako veľmi stabilná a chutná káva. Jediný neduh, ktorý sme spozorovali, bol to, že kávy trošku rýchlejšie odchádzajú čo sa týka kvality a stability, ale po nákupe čerstvé Burundi sú Burundi fakt brutálne,” říká Alex Nagy z Blacku.
Když je zrovna dobrá sklizeň za přiměřenou cenu, máme určitě větší šanci ochutnat Burundi u více pražíren. Kafe Křižka a Motmot vybírají tento origin příležitostně. Musí je zaujmout dobrou kvalitou za rozumnou cenu. „Pražíme od roku 2017, Burundi sme niekoľkokrát „otočili“. Počítame väčšinou s touto kávou ako so špecialitkou, ktorá poskytuje svieže a ovocné chute - ľudia ju majú moc radi,” komentuje Pavel Haninec z Motmotu. Michal z pražírny QB coffee roasters se těší na vzorky z letošní sklizně. Možná se jim letos povede najít kávu, která by do jejich nabídky tento origin po 5 letech vrátila.
Co tedy říci závěrem…
Tento origin z pražíren tak úplně nemizí, ale určitě nepatří mezi “stálici”. Pražírny se rozhodují podle řady faktorů, zejména podle poměru kvality a ceny, ale také podle svých předchozích zkušeností s tímto originem. Nabídka je, velcí importéři mají kávu z promývacích stanic v Burundi v offer listu téměř nepřetržitě. Pro ty, kteří se ale zaměřují na vyhledávání káv spíše z menších projektů, není moc kde brát. Politicko-ekonomická situace v zemi nepřispívá rozvoji konkurence mezi promývačkami a exportéry, a tím pádem může kolísat také kvalita nabízené kávy pro výběrové spotřebitele. Uvidíme, co přinese budoucnost této země a zda se opravdu naplní její kávový potenciál.