Můžu prohlásit, že na celém světě opravdu miluju jen dvě města, a asi za to může také fakt, že jde o výrazné metropole výběrové kávy. Mám to štěstí, že v jedné z nich žiju – v Brně –, a do druhé se pravidelně vydávám – tou je hlavní město Spojeného království, Londýn. Kam mé kroky poháněné chutí na kofein vedou při každé návštěvě a které kavárny jsem tu objevil nově?
Vybrat omezené množství kavárenských podniků je opravdu obtížný úkol. Myslím, že by se na toto téma dal vést samostatně zaměřený blog. Právě teď se rozplývám nad skořicovo-kardamomovou bun v jedné z nich a uvažuju nad emigrací, haha. Mimochodem je docela běžnou praxí, že v londýnských kavárnách dostanete vždy nějaký menší výběr sladkého pečiva – ať už jde o mandlové croissanty, již zmíněné buns, banana bready či jiné pečivo. Pojďme se ale podívat, co káva!
Prufrock je jistota
Prufrock na Leather Lane byla první výběrová kavárna (a troufám si říct, že první kavárna obecně), kterou jsem v Londýně kdy navštívil. Od té doby je zastávka tady nutností. Původní motivací byly historické důvody, jelikož kavárnu spoluzakládali a spoluvlastnili Gwil Davies (manžel Petry Davies Veselé), James Hoffmann a další. To muselo znamenat jediné – káva tu bude opravdu vyšperkovaná. A nebylo tomu jinak. Z Prufrocku čiší jakýsi pocit domáckosti a opravdové kavárenské pohody.
Aktuálně je kavárna pod taktovkou provozního – Čecha a mého kamaráda – Honzy Honoska, který s ní má progresivní plány do budoucna. Na mlýnku se setkáte samozřejmě s Hoffmannovými Square Mile. Já si dal flat white z promyté Guatemaly a jako milý bonus jsme od Honzy dostali filtr jejich halfcafu (směsi 50% decafu a 50% kofeinové kávy, originy Kostarika a Brazílie), který byl opravdu příjemný a připomínal sladké tóny jablečného moštu.
Odskočte si na Attendant Coffee
Tohle je opravdu kuriózní místo a perfektně to vystihuje Londýn se vším všudy! Attendant Coffee Roasters má více poboček, mě ale zaujala ta na Foley Street. Prostory, které byly dříve viktoriánskou toaletou, byly vybudované už v roce 1890 a v 60. letech 20. století je zakonzervovali. Více než 50. let tak ležely ladem bez přístupu veřejnosti, dokud z nich nebyl vybudován espresso bar zmíněné pražírny. Neostýchejte se a sejděte po schodech pod ulici, protože jejich káva je skutečně výborná, sami si ji sourcují a nenakupují zrna pod 83 bodů.
Musím vás také ubezpečit, že hygienické normy se zde dodržují. Jen musíte překousnout, že to, co bývaly dříve úzké a vysoké pisoáry, dnes odděluje hosty sedící u sdíleného stolu u stěny. Jako bonus zde máte aktualizovaný ukazatel odjezdů autobusů a metra. V Attendant Coffee Roastery jsme ochutnali cappuccino s ovesným mlékem z naturální Brazílie a batch z naturální Kolumbie.
Novinkou je Special Guest
Kavárna a pražírna Special Guest je relativně nová kavárna se přestěhovala z Florencie do Londýna. Zvenčí je docela nenápadná a já sám ji přešel – pískově žlutá budova s černými prvky a jen drobnou cedulkou s názvem je snadno přehlédnutelná. Vzhledem k exkluzivní nabídce byste ji ale rozhodně minout neměli! Velmi milý tým vám rád poradí, v nabídce najdete filtr, který vám připraví hned z dvanácti velmi zajímavých káv (převážně jde o odrůdu Geisha).
Chybět nemůže ani základní pečivo. Já si vybral již zmíněný skořicovo-kardamomový bun, který byl uvnitř navlhlý a intenzivně voněl po koření. V kombinaci s jemnou květinkovou house Geishou to byl ultimátní zážitek pro mé chuťové pohárky, takže jsem odcházel s hned dvěma balíčky kávy na doma. A řekněte mi – kde jinde seženete běžně house Geishu? Ať se jdou naše české house blendy bodnout…
Zajděte si na kafe do Kafi
Žlutá! Kafi určitě nepřehlédnete, protože ven svítí jasně žlutými tóny. Bar, podlaha, štítky u pečiva, to všechno je v nepřehlédnutelné žluté, která ale zároveň není nijak intenzivní a v kombinaci se dřevěným nábytkem a bledězeleným La Marzoccem to prostě dává smysl. Objednal jsem si doppio a donesli mi krásný silnostěnný hrníček plný zlatavé cremy s kávou z Hondurasu. Dokonalost.
Londýnské trhy jako bonus
Mojí druhou vášní vedle hledání výběrových kaváren je pátrání po veřejných tržnicích s jídlem a vetešnictvím. V Londýně o takové trhy naštěstí není nouze a je jich tu hned několik. Níže jsem vypsal pár, na které se rád vracím.
Pokud sháníte trhy zaměřené na fast food jídlo, nemusíte vycházet daleko od Prufrocku – na Leather Lane jsou totiž trhy s různými světovými kuchyněmi. Nejinak tomu je na Berwick Street Market – tam jsem měl naposledy afgánskou placku s masem a zeleninou a byla výborná. O mnohem větší nabídku, ale zároveň mnohem více návštěvníků představuje Borough Market. Tady seženete skutečně od každé kuchyně něco. Jste-li příznivci více fancy trhů, zajděte si na Leadenhall Market – je tu ale už více restaurací a hospod v klasickém duchu. Krom toho se zde natáčely scény z prvního dílu Harryho Pottera a dodnes tu tak najdete „dveře“ do Děravého kotle. Osobně mám nejradši Covent Garden Market a vlastně nedokážu ani říct proč. Možná je to kvůli krásné lokaci nebo kvůli tomu, že je tu zkrátka vždycky živo, zároveň se úplně necpete mezi lidmi a seženete tu různé věci – od oblečení přes umění a šperky po suvenýry i jídlo. Milovníci všeho starožitného, second-handového a klasického si určitě užijí trhy na Portobello Road, které jsou skutečně bohaté – doporučuju si na ně vyhradit alespoň půl dne.
Ať už tedy jedete do Londýna primárně kvůli kávě nebo jídlu, tady se máte skutečně čím zabavit a o místa není nouze. A možná právě proto Londýn tak zbožňuju.
- Zajímá vás, do jaké kavárny na Kanárech?