SpäťMagazín
Káva jako lék na kocovinu, nebo ji jen zhoršuje?

Káva jako lék na kocovinu, nebo ji jen zhoršuje?

Mezi krutosti stárnutí patří i stále snazší vyvolání obávaného démona - kocoviny. Ale když už se kocovina objeví, každý má svůj lék na zaručené uzdravení. Pro mnoho z nás to možná byla právě i káva. Jaký je její vliv na kocovinu?

4min
21. 12. 2021

Mezi krutosti stárnutí patří i stále snazší vyvolání obávaného démona - kocoviny. Zatímco v mládí jsme mohli konzumovat alkohol v alarmujících dávkách a bolest hlavy a další příznaky se nedostavily, dnes stačí skoro i pohled na některé alkoholické nápoje a zítra budeme potřebovat studený obklad a 18 hodin spánku. Ale když už se kocovina objeví, každý má svůj lék na zaručené uzdravení. Pro mnoho z nás to možná byla právě i káva. Jaký je její vliv na kocovinu?

Článek uveřejněný v Medical News Today však naznačuje, že zatímco káva může některé příznaky zmírnit, jiné může ve skutečnosti zhoršit. Podle článku jsou přesné příčiny vzniku kocoviny neznámé. Kromě nadměrného pití alkoholu jsou zde biologické faktory jako dehydratace, podráždění trávicího traktu, vystavení se chemickým látkám, narušení spánku a drobné abstinenční příznaky. Tyto příznaky mohou zahrnovat také: únavu, slabost, bolest hlavy, zvýšenou žízeň, citlivost na světlo a hluk, pocení, podrážděnost, úzkost, nevolnost, bolest žaludku, bolesti svalů, závratě a zvýšený krevní tlak.

Vliv kávy na kocovinu

Jak do toho tedy zapadá káva? I když neexistuje mnoho výzkumů na vliv kávy na noční popíjení, CDC upozorňuje, že míchání alkoholu a kofeinu může být nebezpečné. Kofein podporuje bdělost a vytváří pocit střízlivosti. Zvýšená bdělost by mohla alespoň částečně působit proti únavě způsobené kocovinou. Kofein je vyhledáván pro své krátkodobé výhody pro ty, kteří trpí narušeným nebo nedostatečným odpočinkem. A právě toto narušení může být způsobeno i pitím v době obvyklého spánku.

Další příznaky, podle Medical News Today, může káva, a kofein v ní, zhoršit. Jedním z těchto příznaků je dehydratace. Článek uvádí, že káva i alkohol jsou diuretikum. Káva tedy může dále dehydratovat tělo a potenciálně prodloužit či zhoršit některé příznaky kocoviny. Další z výzkumů na toto téma říká, že káva nás ve skutečnosti nedehydratuje. Káva je tvořena z 98 % vodou. A i když bylo dokázáno, že kofein dráždí stěny močového měchýře a dává člověku pocit naléhavé potřeby močit, nejspíše nás ve skutečnosti nedehydratuje.

Samozřejmě existují i další příznaky, na které může mít káva negativní vliv. Kofein může u některých probouzet bolesti hlavy a zvýšení krevního tlaku. Pokud člověk pociťuje tyto konkrétní příznaky kocoviny, káva je může ve skutečnosti ještě prohloubit. Situace s bolestí hlavy je ale komplikovaná, vždy záleží na jejím původu. Některé léky na bolest hlavy kofein obsahují a to především proto, aby se urychlil jejich nástup. Toto množství kofeinu je ale regulované na rozdíl od naší ranní kávy.

V současné chvíli neexistuje žádný známý lék na kocovinu, jak uvádí článek, kromě “preventivní” nekonzumace alkoholu. Respektive to už zní trochu jako abstinence. Nezbývá nám nic jiného než pít s mírou a nebo se spolehnout na babské rady.

Zdroj: Sprudge

4min
21. 12. 2021