ZpětMagazín
Káva z Evropy? Navštívili jsme plantáž na Kanárech

Káva z Evropy? Navštívili jsme plantáž na Kanárech

Kávové plantáže se nacházejí i v Evropě, konkrétně na Kanárských ostrovech. Café Platinium pěstuje arabiku a nabízí turistické prohlídky farmy, kde si můžete vyzkoušet pražení kávy a ochutnat místní produkty.

7 min
03. 10. 2024

Kávové farmy máme mnohdy spojené s dalekým zahraničím. Věděli jste ale, že v Evropě existuje místo, kde najdete kávové plantáže? Jednou z farem, kde kávovníky můžete navštívit v jejich přirozeném prostředí, je i Café Platinium na Kanárských ostrovech. 

Obcházíme farmu po hliněné pěšince. Občas uhneme zbloudilé větvi stromu s exotickým ovocem, za prvním mangem nás přepadne lahodná vůně, kterou známe. Kávovníky kvetou. Pokračujeme dál, až se najednou objevíme v malém patiu, kde voní čerstvě připravená káva. Posadíme se, vzápětí nám je nabídnut džem z dračího ovoce a guavy. Jsme na venkově, skoro jako u exotické babičky, jen nám tyto pochoutky servíruje mladý sympaťák Yave. 

Po dvou letech jsme se vrátili do Valle de Agaete, jednoho z míst na Kanárských ostrovech, kde je možné narazit na jediné plantáže s kávou na území Evropy. Na ostrově Gran Canaria, nedaleko přístavu Agaete, najdete hned tři farmy, které kávu nejen pěstují, ale také seznamují turisty s celým procesem růstu, sklizně i zpracování. Je pondělí, den, kdy bychom měli mít štěstí na otevírací dobu a měly by být otevřeny všechny tři farmy. Co čert nechtěl, trefili jsme se do agaetské slavnosti, a tak naše kroky vedou na jedinou otevřenou farmu – Café Platinium. 

farma
O pohoštění tu nebyla nouze.

Café Platinium 

Jsme na pozemku, kde se vedle kávy pěstují i další exotické ovocné druhy. Jsou zde jak na ukázku, tak i jako jídlo pro místní, ale hlavně kvůli biodiverzitě. Mezi stromy manga, guavy, granátovníků a avokád najdeme samozřejmě množství kávovníků. Ty se zde pěstují již jedenáctým rokem a rodina Santiaga, majitele farmy, jich celkem vlastní 500 kusů. Mimo tuto farmu jsou umístěny i na dalších pozemcích. Najdeme zde kávovníky dovezené z Jižní Ameriky, kam v minulosti obyvatelé kanárských ostrovů hojně odjížděli. Před jedenácti lety na tomto pozemku obnovili pěstování arabiky odrůdy Typica.  

Farma se nachází v nadmořské výšce asi 200 m n. m. Nejspíš si říkáte: „Tak nízko a pěstují zde arabiku?“ Ano, na Kanárech je poměrně stálá teplota v průběhu roku, teploty se zde drží kolem 25 °C. Klima bez velkých výkyvů tak kávovníkům v této lokalitě vyhovuje. Velkou výzvou je zde nedostatek srážek, kávovníky tak musí být zavlažovány kapkovou závlahou. 

Nezralé kávovníkové třešně.

Rostliny zde udržují do vyššího řezu a mají tak spíše charakter stromů – je to z důvodu nedostatku místa na farmě. To následně komplikuje sklizeň sběračům, která zde probíhá od listopadu do března a je pouze jedna během roku. Výnos kávy z této farmy je v rozmezí 400–600 kilogramů ročně. Všechna káva slouží pro účely farmy a není odsud nijak vyvážena nebo dodávána do podniků ve městě. Přímo na této „ukázkové“ farmě neprobíhá posklizňové zpracování – k tomu jsou využity ostatní pozemky na ostrově. Káva je sklízena a sušena na afrických postelích a jediný proces zpracování, který na farmě používají je naturální zpracování. 

Po usušení kávových zrn putuje káva do Las Palmas, hlavního města ostrova, kde kávu upraží a následně se opět vrací na farmu, kde ji návštěvníci mohou ochutnat, případně si jí zakoupit pytlíček domů. 

Třešně se suší na afrických postelích.

Turisté jako hnací motor 

Jak jsem již řekla, nedílnou součástí tohoto „businessu“ jsou turistické prohlídky farmy. Turisté zde zažijí nejen procházku mezi kávovníky a vysvětlení procesu, ale na pánvi si vyzkoušejí pražení, stejně jako za starých časů. Ochutnají také další pochoutky, které se na farmě prodávají, např. již zmíněné džemy, nedaleko vyrobené víno nebo kořalka, ale také třeba místní sýry a banánové pečivo. 

Na farmě je otevřeno každý den a prohlídky probíhají bez předešlé rezervace. Nebojte se proto na farmu vyrazit a pokud zrovna prohlídku minete, vychutnáte si stejně jako my místní kávu a pochoutky a tour po farmě podniknete až poté. Cena je 10 EUR a vedle španělštiny není problém si celý výklad poslechnout také v angličtině.  

květy
Květy kávovníku.

Ostatní farmy na ostrově 

Hned „přes plot“ Café Platinium najdete farmu Finca Los Castaños, kterou jsme navštívili před dvěma lety. Na farmě se od té doby změnil majitel a celkově nejspíš i režim farmy. Na této farmě si však navíc můžete prohlédnout například fermentační nádrže, které používají na promyté zpracování kávy. Poslední farmou, na které najdete kávovníky, je farma Bodega Los Berrazales. Jak název napovídá, jde spíše o vinařství, kde kávu pěstují jako „doplňkový sortiment a atrakci“. Pro všechny milovníky vína však může být i tato návštěva skvělým zážitkem. 

Pokud se někdy vydáte na Kanárské ostrovy, jistě si nenechejte návštěvu některé z farem ujít. 

Café Platinium.
7 min
03. 10. 2024