POSTUPIM, Německo - Etiopie může v budoucnu produkovat méně výběrové kávy a spíše nevýrázné odrůdy, vyplývá to z nové studie mezinárodního týmu vědců, která se zabývala dopady změny klimatu na největší africkou zemi produkující kávu. Jejich výsledky jsou důležité jak pro miliony drobných farmářů v zemi, kteří vydělávají více peněz na výběrové kávě než na kávě komoditní, tak pro baristy a kávové nadšence po celém světě.
Změna klimatu má protichůdný dopad na produkci kávy v Etiopii. Oblast, která je vhodná pro kávy průměrné kvality, by se mohla postupně dle našich počítačových simulací rozšiřovat až do roku 2090. Více ale nemusí být nutně lepší. Protože na druhé straně vhodná oblast pro pěstování vysoce kvalitních odrůd výběrové kávy, které jsou oceňovány pro své květinové, ovocné a kořenité tóny, se zmenší, pokud bude změna klimatu dále nekontrolovaně pokračovat. To není pouze problém pro milovníky kávy, ale také pro vytváření místních zemědělských hodnot.
hlavní autor studie Abel Chemura z Postupimského institutu pro výzkum klimatických dopadů (PIK)
Místa vhodná pro pěstování výběrové kávy se zmenšují
V rámci různých scénářů vědci zkoumali, jak celkem 19 klimatických faktorů včetně průměrné roční teploty, úhrnu srážek a sezónnosti ovlivní v budoucnu pěstování pěti odlišných odrůd výběrové kávy. Pokud například dojde k oteplení, zraje kávový plod rychleji, než trvá samotný vývoj zrna, což vede k nižší kvalitě kávy. Na druhé straně zvýšené srážky obecně podporují produkci kávy, ale nemusí být nutně prospěšné pro jednotlivé odrůdy výběrové kávy.
Vědci předpokládají, že oblast vhodná pro čtyři z pěti odrůd výběrové kávy bude upadat, některé jsou zasaženy tvrději než jiné. Například proslulá odrůda 'Yirgacheffe', jedna z nejstarších a nejvyhledávanějších odrůd kávy na světě pěstovaná na jihozápadě Etiopie, by v nejhorším scénáři mohla do konce 21. století přijít o více než 40 % své vhodné oblasti.
Rána pro etiopskou ekonomiku
To by nemělo dopad jen na konzumenty kávy na celém světě, především ty, kdo si melou svoje zrna nebo dávají přednost sofistikovaným směsím, mělo by to důsledky pro etiopskou ekonomiku. „Pokud kvůli klimatickým změnám ztratí jeden nebo více kávových regionů svůj speciální status, bude to mít důsledky pro drobné farmáře v regionu,“ říká spoluautor Christoph Gornott z PIK a University of Kassel v Německu. „Pokud by byli farmáři nuceni přejít na konvenční, méně chutné a hořké druhy káv, najednou by konkurovali systémům průmyslové výroby jinde, které jsou efektivnější. V zemi, v níž vývoz kávy tvoří zhruba třetinu veškerého zemědělského vývozu, by to mohlo být fatální.“
Možná však existují způsoby jak tento jev zastavit. „Jelikož jsou různé druhy výběrové kávy silně ovlivňovány různými místními klimatickými, prostorovými a půdními faktory, jsou potřebná adaptační opatření přizpůsobená každému konkrétnímu regionu,“ dodává Christoph Gornott. „Naše studie zdůrazňuje důležitost lokalizovaného adaptačního plánování a reakcí. Ukazujeme, jak má změna klimatu velice konkrétní dopad na dostupnost a chuť jednoho z nejoblíbenějších nápojů na světě, a co je důležitější, na ekonomické příležitosti v místních komunitách globálního jihu.“
Zdroj: Comunicaffe international