SpäťMagazín
Dabov: Vášeň, která spojila Prahu a Bulharsko

Dabov: Vášeň, která spojila Prahu a Bulharsko

Bulharská pražírna Dabov Specialty Coffee oslavila 3 roky od otevření své pražské pobočky. V rozhovoru s jejími hlavními tvářemi se dozvíte o vstupu značky na český trh i o výzvách, které museli překonat.

10min
01. 11. 2024

Nedávno to byly tři roky ode dne, kdy v Praze na Perlové 4 otevřelo svoji kamennou pobočku Dabov Specialty Coffee, bulharská výběrová pražírna, která nabízí exkluzivní kávy. Právě Dabov dopřál našim čtenářům vzorek zrn pro aktuální číslo našeho magazínu (6–2024). Jaký ale byl jejich vstup na český trh? Na to jsem se zeptal zástupce českého trhu, Dimitara Stoyanova, a jeho head baristky Iliyany Sharabanske.

Dabov
Pobočka pražírny Dabov v Praze na Perlové.

Ahoj Dimi, ahoj Ili. My už se nějaký ten pátek známe, ale spousta našich čtenářů možná nikdy neslyšela o pražírně Dabov. Ta je pojmenovaná po jejím zakladateli, Jordanu Dabovovi, který žije a vede pražírnu v Bulharsku. Představte nám, kdo Jordan vlastně je?

Iliyana: Jordan Dabov je pro nás především inspirativní a pozitivní člověk, je to kávový vizionář, který se před necelými dvaceti lety nebál a rozhodl se založit značku s výběrovou kávou, tedy s něčím, co v té době nikdo moc neznal. Tehdy se tento typ kávy teprve dostal do Evropy ze Severní Ameriky. Díky němu teď můžeme zkoušet a vychutnávat si výjimečné kávy skoro ze všech koutů světa. Některé dokonce najdete opravdu jen u nás.

Dabov je bulharská pražírna, vy jste taky původem Bulhaři, přesto vím, že mezi Dabov a Českem je poměrně úzká spojitost. Jak si našel Dabov svoji cestu do Česka?

Dimitar: Ano, je to tak. Jordan Dabov tady více jak deset let žil, studoval a pracoval. Vlastně tady také začal pracovat s výběrovou kávou. Výhodou je, že pokud ho potkáte v některé z poboček, stale si s ním krásně popovídáte česky, I když už v Praze nějakých 16 let nežije. Po otevření pražírny v Bulharsku začaly otevírat další pobočky, v Řecku, ve Španělsku, v Makedonii a dále, a jedna z nich tehdy krátce vznikla i v Brně na Pekařské. Dabov tak dnes najdete prakticky napříč celou Evropou.

Když už jsme u té Evropy, jak jste se vy sami dostali do Česka a jak dlouho tu žijete?

D: Naše rodina se přestěhovala do Česka v roce 2013, protože se moje žena musela kvůli své práci přestěhovat do Prahy. Na začátku jsme si mysleli, že zůstaneme dva až tři roky, ale přišly další příležitosti a rozhodli jsme se zůstat. Děti zde vyrostly a všichni cítíme, že Praha je nyní naším domovem.

I: V 90. letech, kdy jsem ještě navštěvovala základní školu, jsme se přestěhovali do Prahy. Šťastně tu žijeme již 30 let. V Praze je mimochodem nejstarší bulharská základní a střední škola mimo území Bulharska, kterou jsem první roky navštěvovala, a která funguje nepřetržitě skoro 80 let.

Kdybyste měli vyzdvihnout jednu věc, která je podle vás na Česku skvělá, co by to bylo? Stejná otázka mě zajímá i ohledně Bulharska.

D: Řekl bych, že nejlepší na Česku je vyváženost historie, kultury, geografické polohy a kvality života. U Bulharska je to bezesporu moře a jídlo.

I: U Česka je to za mě klid, pestrost a možnosti realizace. U Bulharska jídlo a folklor. Je toho určitě více, ale tohle je první, co mě napadlo.

Nedávno jste oslavili narozeniny vaší pobočky v Praze. Pamatujete si na úplné začátky? Nastaly třeba nějaké komplikace, se kterými jste nepočítali?

I: Přesně tak, už je to více jak tři roky, co jsme v Praze. Na začátku bylo určitě těžké najít vhodné místo na dobré lokalitě. Prohlédli jsme jich opravdu spoustu, než jsme našli prostory na Perlové.

D: Jak jistě čtenáři ví, výběrová káva není o velkých křiklavých značkách, ale spíše o tom přesvědčit zákazníky, že můžeme nabídnout něco opravdu vzácného. Tento proces vyžaduje čas. Začali jsme hned po pandemii COVID a nikdo nás neznal. Potřebovali jsme přilákat turisty, ale hlavně české zákazníky. Česko má velmi dobrou kulturu výběrových káv a v Praze je silná konkurence. Potřebovali jsme najít své místo pod sluncem a jsem rád, že to zákazníci z celého světa začínají postupně vnímat.

Co vám dělá při vaší práci největší radost?

I: Každodenní práce s výběrovou kávou mě opravdu baví, mnohem více než mé předchozí ekonomické zaměstnání. Mám radost i z takových drobností, jako když můžu zákazníkům poradit s výběrem vhodných zrnek na doma, vysvětlím procesy, vyměníme si zkušenosti, připravím jim nápoj, u kterého vím, že jim udělá radost… a pak odchází s úsměvem. Říkám to od prvního dne a stojím si za tím – máme ty nejlepší klienty na světě.

D: Nejlepší pocit je, když vidíte výraz ve tváři nového zákazníka, jak je při prvním doušku příjemně překvapen danou paletou chutí, kterou v něm káva vyvolala. Vnímáme každičké jejich upřímné uznání a potěšení z výborného šálku kávy.

Kdo jsou vlastně zákazníci pražské pobočky Dabov? Kdo je váš štamgast?

I: Haha, štamgasti jsou u nás velice různorodí. Od místních, co třeba žijí ve stejné nebo vedlejší ulici nebo poblíž pracují, přes ty, co za námi jezdí jednou za měsíc třeba i 200–300 km, až po lidi z celého světa, kteří jezdí do Prahy dvakrát do roka a vždy míří z letiště rovnou k nám.

D: Na tuto otázku nemáme jednoznačnou odpověď. Především máme zákazníky z mnoha různých zemí z celého světa. Velmi dobrými zákazníky jsou například návštěvníci ze zemí Blízkého východu. Vidíme, že výběrovou kávu oceňují muži i ženy všech věkových kategorií. Máme mladé digitální nomády i postarší české obyvatele, kteří u nás nacházejí chvíli klidu.

Dimi
Distributor pražírny Dabov v Česku, Dimitar Stoyanov.

Výborná káva je malým denním luxusem pro všechny.

Dimitar Stoyanov

D: Musím ale říct, že všichni naši zákazníci jsou zdvořilí a milí lidé a vždycky se s nimi rádi zastavíme a pobavíme, ať už je to o kávě nebo o čemkoli jiném.

Jaké zajímavé kávy můžeme ve vaší nabídce najít?

I: Je toho dost. Zajímavé jsou za mě všechny naše kávy. Nabídka je velice pestrá, ale z té aktuální bych určitě doporučila Kolumbii Banana fermentation z farmy Santa Monika.

D: Náš výběr je opravdu jedinečný a můžeme s hrdostí říct, že máme kávu pro kohokoli. V naší kavárně najdete kávy s označením Cup of Excellence nebo Best of Panama.

Poslední otázka: Jakou kávu Dabov jste si zatím užili nejvíc? Co byste doporučili našim čtenářům?

I: Těžká otázka, vybrat jenom jednu kávu. Třeba anaerobní Kostarika z farmy La Ortiga a teď nově anaerobní Etiopie ze Sidama. I když dlouhodobě preferuji naturální zpracování, tyhle dvě v sobě mají něco, co ostatní nemají.

D: Měli jsme a máme mnoho výjimečných káv. Záleží na preferencích člověka. Já jsem si užil nejvíce dvě kávy: s Ili se shodneme na anaerobní Kostarice, pak to byla Etiopie by Dabov. Pro milovníky espressa máme také vyvážený Unity blend nebo třeba Honduras Caballero.

Honduras Caballero i Kostariky byly jedny z mých oblíbených káv ve vaší nabídce. Děkuji vám za milý rozhovor a brzy se určitě zase stavím na nějakou chuťovku k vám na Perlovou. Ať se vám daří.

Zdroj fotografií: Mike Tran

Rozhovor vyšel v rámci spolupráce s pražírnou Dabov.
10min
01. 11. 2024