SpäťMagazín
But first coffee – proč ráno (ne)potřebujeme dávku kofeinu?

But first coffee – proč ráno (ne)potřebujeme dávku kofeinu?

Více než polovina populace pije kávu kvůli kofeinu, který zvyšuje bdělost. Účinky nastupují během 15–20 minut a trvají přibližně 4 hodiny. Bezpečná denní dávka je do 400 mg, což odpovídá asi 3 espressům.

5min
01. 09. 2024

Tak schválně – co uděláte jako první, když ráno přijdete do kanceláře? Zapnete PC a začnete zpracovávat e-maily? Vezmete náčiní a jdete na to? Utřete stoly? Jako barista možná ano, protože ten, aby si dal první šálek kávy, potřebuje nahřát kávovar a udělat si ho sám. Ale vsadila bych se, že většina z nás si nejdříve dá kávu.

Studie uvádí, že kávu nebo jiné kofeinové nápoje konzumuje přes 50 % společnosti a ročně se na světě vypije kolem 100 tisíc tun kofeinu. Kde se ale kofein vzal? Jak je možné, že nás nakopává a zlepšuje dobrou náladu?

Co je to kofein?

Kofein je chemická sloučenina, která se vyskytuje v různých částech rostlin. Tam se vyvinul k několika účelům. V listech a semenech se objevuje ve vysokých dávkách a je pro hmyz toxický. Naopak díky nižšímu množství v květech a nektaru pomáhá hmyzu, aby si pamatoval a znovu navštívil určitou rostlinu.

V lidském těle pak působí jako stimulant centrálního nervového systému. V nižších dávkách zvyšuje bdělost a snižuje ospalost.

kofein
Kofein v prášku a tabletách. 
Zdroj: verywellfit.com

Kofein vytlačí únavu – a to doslova

Za ospalost může adenosin. Je to jeden z neurotransmiterů, což jsou přenašeči nervových vzruchů. Jednodušeji: aby buňky v našem mozku mohly posílat zprávy do celého těla, musí být nějakým způsobem propojeny. Ty zprávy (jednotlivé impulsy) přenášejí právě neurotransmitery. Pamatujete na kreslený seriál Byl jednou jeden život? Jestli si vybavíte malé modré „pidižvíky“, kteří bleskurychle přenášeli svitky se zprávami do celého těla, to byly ony – neurotransmitery. Ten se zprávou o únavě se nazývá adenosin.

Kofein má bohužel (bohudík?) stejný tvar jako adenosin a snaží se překazit doručení zprávy o únavě. Přesně padne do receptoru, který byl připravený pro adenosin, a zaplní ho místo něj. Pokud jsou veškeré receptory plné, tělo tvoří další. Když i ty zaplní kofein, proces se opakuje a my potřebujeme čím dál větší dávku kofeinu, abychom byli spokojení.

Naopak pokud kofein vynecháme, máme najednou větší počet receptorů adenosinu, než potřebujeme. Nějakou chvíli trvá, než se tělo opět přizpůsobí. Proto nás první dny bez kofeinu může bolet hlava.

Průměrně tělo zpracuje kofein za 4 hodiny

Tělo umí kofein kompletně zpracovat. Po vypití trvá cca 15–20 min, než nastoupí jeho účinky. Pravděpodobně i proto je mezi volnonožci oblíbený poobědový „hack“ – dát si kafe, hned na to 20minutový spánek a máte energii na celé odpoledne. (Ale pozor, ten spánek musí být opravdu max. 20 minut, jinak se probudíte víc rozespalí než před ním.)

U dospělé osoby pak závisí kompletní zpracování kofeinu na několika faktorech. Záleží na věku, tělesné hmotnosti, těhotenství, užívání léků, zdraví jater atd. Uvádí se, že kofein z těla vymizí od 2 do 8 hodin, průměrně tedy za 4 hodiny.

Kolik kofeinu můžeme vypít, abychom to nepřehnali?

Podle průzkumů zahrnutých v Databázi spotřeby potravin EFSA se uvádí, že pro dospělého člověka je bezpečná jednorázová dávka kofeinu až do 200 mg. Jako bezpečná denní dávka se pak uvádí max 400 mg kofeinu.

Pokud ale kofein konzumujeme krátce před spaním, může ovlivňovat délku, kvalitu i vzorce spánku.

obsah kofeinu
Obsah kofeinu v jednotlivých pochutinách.

Podle přechozích informací si můžeme spočítat, že 3 espressa nebo 2 šálky filtru za den by neměly ovlivňovat zdraví dospělého jedince. Větší množství je pak na vlastní nebezpečí.

5min
01. 09. 2024