Víte, kolik kávového lógru ročně naše společnost vyprodukuje? Podle statistik ICO spotřebujeme každý rok na celém světě něco kolem 165 miliard pytlů zelené kávy (60kg). To bychom mohli převést na cca 8 000 miliard kilogramů pražené kávy (pokud zaokrouhlíme váhový úbytek při pražení na 20 %). A vzhledem k tomu, že kávová sedlina tvoří téměř 100 % původního objemu, tak se meziročně pohybujeme okolo 8 000 miliard kil odpadu z příprav kávy. A to už je pořádná hromada.
Kávovou sedlinu sice můžeme použít jako hnojivo nebo při výrobě domácí kosmetiky, nikdo z nás ale asi nezpracuje v domácích podmínkách tak velké kvantum lógru. Řada firem však tento materiál už dávno začala využívat. Některé z nich vás provázejí v každodenním životě a možná o tom ani nevíte. Některé si místo na trhu teprve hledají. A nové určitě vzniknou. Na které jsme se zaměřili my? A znáte třeba nějaké další?
Šálky, hrnečky a jiné předměty
Pokud smícháte zbytky namleté kávy s určitým druhem pojiva, dostanete fantastickou hmotu na výrobu téměř čehokoliv. Našla jsem několik firem na různých kontinentech, které objevily pro tento materiál komerční využití.
Na kolumbijskou firmu Hecho en Café jsem poprvé narazila už někdy v roce 2015. Jedná se o malou rodinnou firmu, která nabízí zejména drobné šperky a reklamní předměty. Nebojí se ale ani výzev, jako jsou sochy na veřejných prostranstvích. A to vše díky jedné zvídavé holčičce, která před mnoha lety ohromila svého tátu. Ano, tak nějak by mohl znít příběh této firmy. V roce 2008 seděl současný CEO firmy Hecho en Café pan Villareal se svou dcerou v Bogotě v kavárně. Malá slečna pak ze zvědavosti vzala trochu lógru a lepidlo a udělala si vlastní modelínu. Z ní vytvarovala pár kuliček a další den je ukázala otci. Toho materiál zaujal natolik, že začal jeho potenciál dále zkoumat a rozvíjet.
Podobný příběh uvádí na svých stránkách i německá forma Kaffeeform. V roce 2009 začalo pátrání po využití puků z přípravy espressa i na evropském kontinentě. V roce 2015 pak na svět přišla tato firma, která se zabývá hlavně výrobou šálků a podšálků a také kelímků na kávu s sebou. Firma Kaffeform na svých stránkách nabízí elegantní design produktů a deklaruje velký důraz na ekologii a společenskou odpovědnost. Pokud se jim bude dařit, tak si dovedu představit, že vymyslí i další typy produktů. Máte s nimi někdo osobní zkušenosti?
Nitě a textilní výrobky
Trochu jinou kategorií zpracování kávové sedliny je její použití při výrobě textilu. Tady využívají výrobci zejména proslulou schopnost pražené kávy pohlcovat pachy. Kdo by nechtěl mít triko nebo ponožky, které ani po celodenním nošení nesmrdí potem a naopak vás před ním uchrání?
Taiwanská firma Singtex vyrábí speciální příze z jejich vlastní patentované suroviny. Používají k tomu opět kávový lógr. Celý proces výroby je samozřejmě jejich tajemstvím, ale díky kombinaci recyklovaného plastu a kávové sedliny vznikají příze s nadstandardními vlastnostmi, jako je pohlcování nežádoucích pachů a kontrola vlhkosti. Možná máte i vy nějaký výrobek obsahující tyto nitě. S firmou Singtex totiž spolupracuje řada velmi známých firem jako je například Merrell, Timberland nebo Victoria's Secret.
S firmou Singtex spolupracuje také další společnost. Tou je Ministry of Supply ze Spojených Států, která používá kávou ošetřená vlákna a látku k výrobě funkčních ponožek. Řada z nás už určitě někdy zažila ten nepříjemný pocit vlhkých nohou po celém dni v botách. A to nemluvím o strachu si je sundat kvůli nepříjemnému zápachu. Tyto kávové ponožky by měly podobné problémy snižovat. A to právě díky využití vlastností, které pražená káva přirozeně nabízí – váže na sebe vlhkost a pachy.
Pelety a brikety
Britská firma Bio-bean na recyklaci kávového odpadu vznikla teprve v roce 2016. Přesto je zatím jednou z mála továren, která operuje ve velkém měřítku. Koncoví uživatelé ji znají díky jejich kávovým peletám a briketám, které mají mnohostranné využití. Ve Velké Británii dokonce existují restaurace, které je používají na přípravu grilovaných jídel. Hlavním zaměřením této firmy je ale recyklace použité kávy. Při tomto procesu umí firma Bio-bean z kávového lógru extrahovat zbytek aromatických a jiných sloučenin a ty poté nabízí k dalšímu využití v potravinářském průmyslu. Použitou kávovou sedlinu pak dále čistí od případných příměsí, vysuší na požadovanou vlhkost a tím ji připraví pro všechny ostatní firmy, které pro tento materiál nachází stále širší využití.
Zdroje: BBC, Hecho en Café, Kaffeeform, Singtex, M