SpäťMagazín
Gault&Millau poradí, kde najít ty nejlepší restaurace

Gault&Millau poradí, kde najít ty nejlepší restaurace

Mezinárodní gastronomický průvodce Gault&Millau přichází do Česka a 28. ledna 2025 ocení nejlepší restaurace prestižními „čepicemi“. Inspektoři hodnotili podniky po celé zemi, včetně foodtrucků, čímž zdůraznili rostoucí úroveň české gastronomie.

7min
12. 12. 2024

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Gault&Millau Česko

Zvedající se úroveň českých restaurací zaujala vedení mezinárodního gastronomického průvodce Gault&Millau, který expanduje na tuzemský trh. Začátkem příštího roku se vybrané podniky budou moci pochlubit jednou či více čepicemi – symbolem prestižního ocenění, které inspektoři francouzského průvodce udělují těm nejlépe hodnoceným. Vydání české verze příručky se chystá na 28. ledna 2025 a její obsah se neomezí pouze na hlavní město. Inspektoři zavítali také do ostatních krajů a hodnotili i food trucky.

Henri Gault a Christian Millau. Jména dvou novinářů z Francie nejsou v Česku zatím příliš známá, ale v příštím roce budou rezonovat zdejší gastronomickou scénou. Do Česka totiž vstoupí mezinárodní kulinářský průvodce Gault&Millau, za jehož prvním vydáním v roce 1969 stojí právě zmíněný tandem ze země galského kohouta. Gault a Millau z redakce novin Paris-Presse (jejich spoluzakladatelkou byla Éve Curie, dcera Marie Sklodowske-Curie) si získali přízeň gurmánů svým osobitým a novátorským pohledem na francouzskou kuchyni. Následně vydali článek, v němž definovali desatero takzvané „Nouvelle Cuisine“. Díky svému přístupu a práci se v roce 1980 dostali dokonce na obálku prestižního amerického časopisu Time. Jejich systém hodnocení restaurací byl výrazně pružnější než jiné recenzní struktury a pomohl k objevu mnoha gastronomických talentů.

Pět čepic pro ty nejlepší

Inovátorský přístup s maximálním důrazem na širokou škálu hodnoticích kritérií si společnost zachovala dodnes. Velká pozornost je věnována čerstvosti a kvalitě ingrediencí, servisu, kreativitě, ale také jednoduchosti celého pokrmu. Gault&Millau používá jedinečný systém, který kombinuje klasické bodové hodnocení se symbolickým označením čepic (francouzsky toques), což je tradiční atribut šéfkuchařů. Tento systém odráží jak kvalitu jídla, tak i celkový zážitek, který restaurace nabízí. Posuzované subjekty mohou získat až 20 bodů a 5 čepic, což představuje vůbec nejvyšší ohodnocení. Stejný systém je používán v 17 zemích na světě, nyní i včetně České republiky, kam průvodce slavnostně vstoupí 28. 1. 2025. Právě v ten den bude pokřtěno české vydání knihy zaměřené na lokální restaurace.

gastro průvodce
Gastro průvodci v jiných zemích Evropy

„Systém hodnocení je v nejvyšší možné míře objektivní a transparentní. Disponujeme týmem inspektorů, odborníků, kteří do restaurace přicházejí vždy inkognito. Může to být muž, žena, cizinec či Čech, a to jakéhokoliv věku. Chovají se jako běžný host a účet za jídlo vždy zaplatí. Rozhodně se nejedná o předem pozvané návštěvy, na něž se personál řádně připraví,“ vysvětluje Chief of Guide českého průvodce Michaela Židlický, která je společně se školicím šéfinspektorem jednou z velmi mála osob, které široký tým inspektorů znají.

Česká gastronomie na vzestupu

Aktuálně Gault&Millau působí ve Francii, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Chorvatsku, Srbsku, Slovinsku, Turecku, Gruzii, Spojených arabských emirátech, Japonsku a časem se rozšíří rovněž na Slovensko a do Maďarska. Proč se francouzský průvodce rozhodl prosadit i u nás? „Česká gastronomie má obrovský potenciál. Věříme, že Gault&Millau dokáže mnohé podniky a kuchaře motivovat k ještě lepším výkonům. Všichni, kteří získají prestižní ocenění žlutých čepic, mají reálný potenciál zviditelnit se v zahraničí, a tím pomoci sobě i české gastronomii,“ upřesňuje Michaela Židlický a dodává: „Naším cílem je nabídnout tuto možnost všem. Nechceme se omezovat pouze na velká města, proto naši inspektoři cestují do všech krajů. V tomto máme volné ruce. Hodnocení Gault&Millau není na objednávku a jeho aktivity nejsou plně závislé na státním financování.“

Cesty za delikatesami podle Gault&Millau

Česká verze gastronomického průvodce Gault&Millau vyjde 28. 1. 2025, a to nejen v knižní, ale také v online podobě. Obě budou v českém i anglickém jazyce. „Máme zkušenosti, že mnozí gurmánští nadšenci podle průvodce opravdu cestují i do větších dálek než jen do vedlejšího okresu. Anglická varianta českého průvodce je tudíž naprostou nezbytností pro všechny zahraniční návštěvníky zdejších restaurací,“ vysvětluje šéfka českého guidu.

O tom, že je získání uznávané žluté čepice přínosem nejen pro restauraci, ale rovněž pro samotné kuchaře, může vyprávět známý šéfkuchař Konstantin Filippou stojící za stejnojmennou luxusní restaurací ve Vídni. „Ocenění Gault&Millau je pro každého šéfkuchaře velkou ctí. Je to prestiž, která vám otevře cestu k dalším příležitostem,“ říká šéfkuchař, který je držitelem pěti kuchařských čepic Gault&Millau a dvou michelinských hvězd. Žlutý průvodce pomohl objevit mimo jiné kulinářská esa Alaina Ducasse, Guye Savoye, Joëla Robuchona a mnoho dalších.

Ocenění POP nejen pro oblíbený foodtruck

Vedle hlavní kategorie, v níž se získávají čepice, existuje také skupina POP. Ta je věnována populárním podnikům, které jsou zajímavé třeba svým konceptem nebo používáním lokálních surovin. Tuto nálepku mohou získat i ti, kteří nedisponují klasickou restaurací, jež je jedním z předpokladů k získání toques. V průvodci se tak (bez hodnoticí recenze) může objevit i vyhledávaný foodtruck nebo bistro s lahodnou nabídkou.

7min
12. 12. 2024